Sprawy praktyczne w Szwecji 

Skatteverket

Urząd skarbowy dla nowoprzybyłej do Szwecji osoby jest ważny o tyle, że tam składa się podanie o personnummer (numer osobisty) - pesel, numer identyfikacyjny używany w kontaktach nie tylko z urzędami, ale wszelkimi instytucjami, dostawcami, bankami, przy zapisach na kursy językowe, prawo jazdy, w bibliotece itp. Złożenie podania o personnummer to naprawdę pierwsza rzecz, jaką należy zrobić po przeprowadzce do Szwecji.

Wniosek o personnummer dostępny jest tylko i wyłącznie w urzędach - nie można go znaleźć i wypełnić elektronicznie, a złożyć - tylko osobiście. Konieczny jest paszport, akty urodzenia, dokumenty dotyczące stanu cywilnego. Czas oczekiwania od jednego do trzech tygodni.

Skatteverket zajmuje się również podatkami, jednak w przypadku osób zatrudnionych papierkowa praca leży głównie po stronie urzędu. System jest skomplikowany, jednak urzędnicy wykonują pracę za podatników obliczając należny przychód. Jeśli wszystko się zgadza wystarczy raz w roku podpisać rozliczenie.

Wszystkie aktualne informacje można znaleźć na www.skatteverket.se

Migrationsverket

Migrationsverket jest urzędem zajmującym się sprawami pobytu czasowego, stałego osób innych niż obywatele w Szwecji. Każda osoba mający obywatelstwo jednego z krajów UE ma prawo pracować, studiować, prowadzić firmę i żyć w Szwecji. Osoby studiujące, pracujące, mające środki na swoje utrzymanie mają automatyczne prawo rezydencji w Szwecji i nie muszą go potwierdzać ani kontaktować się w tej sprawie z urzędem. Obowiązek rejestracji w takim przypadku przejmuje Skatteverket, który przy wniosku o personummer wpisuje te osoby do rejestru.

Försäkringskassan

Jest to urząd zajmujący się zasiłkami, kwestiami ubezpieczeń, w tym też zdrowotnych. Stanowi również instytucję łącznikową w zakresie przeniesienia ubezpieczenia zdrowotnego. Będąc już zarejestrowaną pracującą osobą można otworzyć własne indywidualne konto pomagające w sprawach związanych z ubezpieczeniem.

Więcej informacji na http://www.forsakringskassan.se

Mieszkanie

Pracodawcy udzielają pomocy w znalezieniu mieszkania. Chcemy jednak podkreślić i uczulić wszystkich kandydatów jak i kursantów, iż sytuacja na rynku mieszkaniowym w Szwecji jest trudna - mieszkań komunalnych na wynajem brakuje, są dość duże kolejki w spółdzielniach. Do tego dochodzą długie okresy wypowiedzenia - najczęściej jest to trzy miesiące, co sprawia, że zmiany mieszkań odbywają się powoli.

Pierwsze mieszkanie prawdopodobnie nie będzie tym idealnym i docelowym - warto pamiętać, że jest to mieszkanie na początek zatrudnienia. Warto również pamiętać o nieco innych standardach mieszkań na wynajem w Szwecji. Są one zazwyczaj nieumeblowane, za to z w pełni wyposażoną kuchnią - szafki, lodówka, kuchenka, coraz częściej również zmywarka. Pralka nie jest standardowym wyposażeniem mieszkania - najczęściej do danego bloku lub klatki przypisana jest pralnia. Trzeba również pamiętać o innych zwyczajach i tradycjach odnośnie wyposażenia - popularne są tapety, linoleum, dość proste wyposażenie łazienki, nieco inne umieszczenie kontaktów. Dużo jest użycia drewna w budownictwie i wykończeniu.

W Szwecji można wynająć mieszkanie na trzy sposoby, dwa z nich przypominają zasady dotyczące mieszkań własnościowych, trzeci - lokatorskich. Najpopularniejsza forma to hyresrätt – te mieszkania są własnością spółek mieszkaniowych działających w interesie społecznym. Oferty mieszkaniowe można przeglądać w lokalnej prasie. Inna forma to bostadsrätt - wykupuje się udział w spółdzielni mieszkaniowej, "prawo do mieszkania", w ramach jednej spółdzielni można zmieniać mieszkania. Obowiązują dość długie kolejki w oczekiwaniu na zmianę. Można oczywiście sprzedać udziały. Oczywiście istnieje też wynajem prywatny i rynek prywatnych mieszkań i domów. Informacji udziela i Związek Agentów Nieruchomości (Fastighetmaklarforbundet): www.fmf.se z odnośnikami do poszczególnych zrzeszonych agencji. Strony internetowe: www.hemnet.sewww.blocket.se.

Należy pamiętać że Szwecja to inny kraj - a zatem i inne obyczaje mieszkaniowe. Normą jest wspólna pralnia - jako osobny budynek lub pomieszczenie w klatce, budynku. Często w mieszkaniach spółdzielczych nie używa się płytek podłogowych i ściennych, a wodoodporne tapety, linoleum. Wannę najczęściej zastępuje prysznic. Za to niemal zawsze kuchnia jest wyposażona w sprzęt taki jak zlew, lodówka, piecyk, szafki, czasem zmywarka.

Obywatelstwo

Obywatele Unii Europejskiej po upływie pięciu lat zamieszkania w Szwecji mogą składać wniosek o szwedzkie obywatelstwo. Wnioski składa się w Migrationsverket.