Praca lekarzy w Szwecji 

Na pytania odpowiadał stomatolog (wyjechał po ukończeniu kursu w 2005 roku, ceny oraz kwoty wynagrodzeń przedstawione w wypowiedziach mogły ulec zmianie):

1

Dlaczego wybrałeś Szwecję pomimo konieczności nauki języka?

    1. Pensje dostaję stałą miesięcznie niezależnie od tego ilu pacjentów przyjmuję, w innych krajach dostaje się wynagrodzenie prowizyjne w zależności od wykonywanych procedur i ilości przyjętych pacjentów.
    2. Pracuję 8 godzin dziennie przyjmując około 10-12 pacjentów, w innych krajach podobno nawet do 30.
    3. Komfort pracy: Szwecja stawia na ergonomię pracy i środowiska otaczającego stomatologa w pracy, praca z pielęgniarką i higienistką, w innych krajach jest podobno różnie, trafiając w jakieś małe miejsce, zdarza się, że trzeba pracować samemu.
    4. Materiały stosowane w leczeniu. Szwecja to tylko i wyłącznie kompozyty.
    5. Szwedzkie zaplecze socjalne dla rodziny, np. opieka nad dziećmi, czego w innych krajach państwo nie zapewnia.
    6. Język nie jest wcale taki straszny jak się wydaje; wszyscy kursanci Wam to powiedzą; mając podstawy innego obcego języka, angielskiego lub niemieckiego, można się nauczyć.
2

Jaki jest tygodniowy czas pracy?

Tygodniowy czas pracy to 40 godzin. W ramach godzin pracy ma się prawo do tzw. friskvard, czyli 1 godziny wolnego czasu w tygodniu na aktywność fizyczna. Bardzo częste są również dwie 15 minutowe przerwy na kawę dziennie tzw. fika.

3

Jakie jest standardowe wynagrodzenie a jakie za nadgodziny? (Obecne kwoty w nawiasach)

Przez pierwsze 6 miesięcy standardowe wynagrodzenie brutto to 26 (29-30) tys. koron, z tego na rękę dostaje się około 18 (20-21) tys. koron. Następnie około 35-37 (42) tys. koron. Do tego dochodzi barnbidrag, czyli tzw. zasiłek na dziecko 980 (1050) koron oraz, jeżeli współmałżonek nie pracuje, otrzymuje się tzw. föräldrapenning w wysokości 180 koron dziennie (zależne od indywidualnej sytuacji). Lekarz stomatolog nie ma żadnych dyżurów, czyli nadgodzin się nie bierze i raczej nie można ich brać. Natomiast, jeżeli jest taka potrzeba i zostaje się w pracy dłużej, to czas ten jest zliczany i można go później odebrać w postaci dni wolnych, bądź wynagrodzenia pieniężnego. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej opłaca pracodawca. Wszystkie materiały, sprzęt, narzędzia, nawet okulary dla stomatologa są opłacane przez pracodawcę.

4

Ile dni wolnych przysługuje w roku?

Liczba dni wolnych od pracy rocznie przedstawia się w następujący sposób: do 39 roku życia 25 dni, 40 - 49 lat - 31 dni, od 50 lat - 32 dni. Do tego dochodzą godziny, które przepracowało się dłużej, w sumie około 7-10 dni.

5

Jak bardzo pomocne są pielęgniarki?

Lekarz stomatolog współpracuje z higienistką oraz pielęgniarką. Higienistki maja wyższe wykształcenie i maja wyższe kwalifikacje niż pielęgniarki. Pielęgniarki zazwyczaj wykonują badania dzieci między 1- 4 rokiem życia, informują o szczotkowaniu, diecie itp., czyli zajmują się w dużym stopniu profilaktyką. Oprócz tego wraz z higienistkami mogą wykonywać: lakowanie zębów, usuwanie kamienia naddziałowego, wypełnianie ubytków materiałem, wykonywanie znieczuleń, wykonywanie wycisków pod protezy stałe i ruchome, wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Personel ten zawsze jest pomocny. W Szwecji określa się to, jako tzw. delegering, czyli zlecenie pracy przez stomatologa personelowi. Po prostu mają bzika na punkcie pracy w zespole i ergonomii pracy.

6

Jakie są możliwości rozwoju?

(dostęp do nowych technik, szkolenia) Każdego roku (co 6 miesięcy) ukazuje się katolog, w którym zawarte są wszystkie kursy odbywające się na terenie Szwecji. Z tego można sobie wybrać kursy według uznania i jechać kiedy się chce. Wszystko wraz z podróżą i noclegami jest sponsorowane przez pracodawcę. Ja na przykład w miesiąc po przyjeździe mam zorganizowane 4 kursy.

7

Jak wygląda okres wprowadzenia do nowego miejsca pracy polskiego lekarza?

W klinice dostaje się lekarza opiekuna, który pokazuje miejsce pracy, działanie fotela, obsługę komputera i programu zawierającego dane pacjentów. Tłumaczy on również wszelkie zawiłości związane z biurokracją. Jest to osoba, która ma pomagać, jeżeli się ją o to poprosi, ale nie kontroluje ona naszych kwalifikacji zawodowych.

8

Pracodawca pomógł Ci w pokryciu kosztów przenosin do Szwecji?

Pracodawca pokrywa koszty przeprowadzki do Szwecji. Można otrzymać tzw. flyttbidrag (zasiłek na przeprowadzkę). Jest to między 15 a 25 tysięcy SEK netto. Poza tym ja na przykład po przyjeździe zostałem zasypany żaluzjami, stołkami, lampami, telefonem, które dostałem od moich współpracowników.